Blog Kategorileri
Pürüzsüz ve Güzel Ciltlerin Sırrı: Vitaminler

Pürüzsüz ve Güzel Ciltlerin Sırrı: Vitaminler

12.08.2022

Pürüzsüz ve Güzel Ciltlerin Sırrı: Vitaminler

Sağlıklı ve düzenli beslenme vücudumuzdaki doku, organ ve sistemlerin arasındaki işleyişin doğru çalışması için oldukça önemli adımdır. Vücudumuzun en büyük organı olan cildimiz, bizi dış etkenlerden korurken çevresel etkenlere çok fazla maruz kalır. Bu çevresel etkenler ise cildimizi fazlasıyla yıpratır. Yıpranan cildimizi yenilemek, daha sağlıklı, esnek ve canlı bir görünüme kavuşturmak bizim elimizde. Nasıl mı? Tabii ki sağlıklı beslenerek. Sağlıksız ve düzensiz beslenme, vücudumuzu; cildimiz için gerekli olan vitamin ve antioksidanlardan eksik bırakır. Böylece cildimizin yaşlanması hızlanır, canlılığı ve esnekliği kaybolur.

Son yıllarda yükselen bir trend takviye ürünler! Daha ışıltılı, canlı ve sağlıklı bir cilt için içeriğinde vitamin bulunan bakım ürünleri artık çok tercih ediliyor. Cildiniz için en uygun vitamini, hangi dozlarla ve ne kadar aralıklarla almalısınız bunu dermatoloğunuza danışarak öğrenebilirsiniz. Gelin son zamanlarda cilde faydaları ortaya konmuş ve sıklıkla kullanılan vitaminlerden bahsedelim.

E Vitamini:

Besleyici ve iyileştirici özelliğinin yanında çok güçlü bir antioksidan olan E vitamini, cilt için en faydalı vitaminlerin başlarında gelir. Nemlendirici özelliği de bulunması nedeniyle yara, yanık ve sivilce gibi problemlerde gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

C Vitamini:

Ciltteki lekelerin açılmasında ve renk eşitsizliklerinin giderilmesinde oldukça etkili olan C vitamini, daha ışıltılı bir cilt için leke oluşumuna neden olan melaninin üretilmesini engelliyor. Aynı zamanda cilt kırışıklıkları içinde etkili olan C vitamini, zamanla ciltteki yorgun ve mat görünümü ortadan kaldırıyor. Fakat bazı ciltlerde hassasiyete yol açabildiği için kullanımı ile ilgili dermatoloğunuza danışmakta fayda var.

A Vitamini:

Yağlı ve sivilceli ciltler için birebir olan A vitamini, siyah noktaların giderilmesinde ve gözeneklerin temizlenmesinde etkilidir. Aynı zamanda cildin sebum düzeyinin dengelenmesine yardımcı oluyor. Cilt bakım ürünlerinde genellikle retinol olarak gördüğümüz A vitamini, güçlü ve yenileyici içeriği sayesinde cilt dokusunu yavaş yavaş soyuyor kontrollü kullanmanızda fayda var.

D Vitamini:

Cildimizin güneş ışığını emmesi ile aldığımız D vitamini, cildin renk tonu değişikliklerinde ve sedef hastalığının tedavisinde büyük rol sahibi. Son zamanlarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki; D vitamini deriye bağlı enfeksiyonlarla (sivilce gibi) mücadele eden bir etkiye sahiptir.

Kaynakça:

  1. PÜRÜZSÜZ VE GÜZEL CİLTLERİN SIRRI: VİTAMİNLER VE ANTİOKSİDANLAR » Lotus Dermatoloji

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.